Kasowy PIT od 2025
Od 2025 roku podatnik PIT rozliczający się według skali podatkowej, podatku liniowego,
5% podatkiem IP Box lub ryczałtu ewidencjonowanego, może wybrać metodę
kasową dla rozliczanych przychodów. Metoda ta jest dobrowolna i niesie za sobą
określone skutki.
JAK BYŁO DO KOŃCA 2024?
Do końca 2024 obowiązywała jedynie metoda memoriałowa rozliczania przychodów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (z wyjątkami wskazanymi w ustawie podatkowej). Polegała ona w głównej mierze na wykazywaniu przychodu w momencie sprzedaży towaru lub wykonania usługi – nawet pomimo braku zapłaty od kontrahenta. Ewidencja kosztów również nie była zależna od zapłat za nie. Jedynie ulga za złe długi mogła wpłynąć na ewentualną korektę przychodów lub kosztów (brak zapłaty po 90 dniach od terminu
płatności).
PIT KASOWY OD 2025
Z początkiem 2025 roku, przedsiębiorcy zyskali możliwość kasowego rozliczania przychodów i kosztów. W praktyce po wybraniu kasowego PIT, przedsiębiorca wykaże:
- przychód dopiero wtedy, gdy faktycznie otrzyma zapłatę za sprzedany towar albo wykonaną usługę (w tym zaliczki/zadatki/przedpłaty, częściowa zapłata),
- koszt uzyskania przychodów (z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych) w momencie zapłaty za towar lub wykonaną usługę – nie wcześniej jednak niż w dacie poniesienia kosztu (np. data wystawienia faktury). Koszty będą potrącane w takiej wysokości, w jakiej zostało uregulowane zobowiązanie.
W PIT kasowym, dniem uzyskania przychodu jest więc dzień uregulowania należności, jednak nie później niż dzień upływu 2 lat od dnia wystawienia faktury albo dzień likwidacji działalności gospodarczej. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych są zaś zaliczane do kosztów na zasadach ogólnych (obowiązujących dotychczas). Oznacza to, że będą mogły być zaliczone do kosztów, nawet jeśli podatnik nie zapłacił za środek trwały lub wartość niematerialną i prawną.
Jeżeli miną dwa lata od dnia wystawienia faktury, a należność wciąż nie będzie uregulowana, to przedsiębiorca będzie musiał rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, chyba że skorzysta z ulgi na złe długi w PIT.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
- przedsiębiorca indywidualny (może zatrudniać pracowników) opodatkowany skalą podatkową, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub IP Boxem i jednocześnie nie prowadzący ksiąg rachunkowych (tzw. pełna księgowość,
- w/w przedsiębiorca osiągający przychody do 1 miliona złotych, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę.
Możliwość skorzystania z kasowego PIT jest ograniczona limitem przychodu, który za poprzedni rok nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Nie ma znaczenia wielkość przychodów w roku bieżącym. Ewentualna utrata prawa do kasowego PIT nastąpi od kolejnego roku.
Jeśli w danym roku przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową oraz w formie spółki osobowej, to przychody z tej spółki nie są wliczane do wspomnianego limitu 1 000 000 zł.
KTO NIE SKORZYSTA Z PIT KASOWEGO?
- przedsiębiorca działający w formie spółki osobowej (cywilnej, jawnej czy partnerskiej).
- przedsiębiorca prowadzących księgi rachunkowe (tzw. pełna księgowość)
- przedsiębiorca, który w poprzednim roku kalendarzowym osiągnął przychody powyżej 1miliona złotych
- przedsiębiorca sprzedający wyłącznie na rzecz osób prywatnych B2C
TRANSAKCJE WYŁĄCZONE Z KASOWEGO PIT
- transakcji z konsumentami tzw. B2C (nawet jak wystawiono fakturę)
- transakcje z podmiotami powiązanymi
- transakcje z podmiotami z rajów podatkowych
- odpłatne zbycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Powyższe transakcje będą zawsze metodą memoriałową jak dotąd – okresu, którego dotyczą, niezależnie od zapłaty.
SKUTKI WYBORU PIT KASOWEGO
Jeśli ktoś wybierze metodę kasową, to będzie musiał ją stosować przez cały rok. Wybór będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że podatnik do 20 lutego danego roku zawiadomi pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej. Kasowy PIT wymaga również prowadzenia dodatkowej ewidencji. Ewidencja faktur dokumentująca przychód musi zawierać:
■ datę wystawienia faktury;
■ numer faktury;
■ kwotę należności wynikającą z faktury oraz
■ datę uregulowania należności.
Ustawa nie wspomina o obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji dla faktur dokumentujących koszty uzyskania przychodu (u podatników PIT), jednak w praktyce należy to prowadzić z uwagi na sposób ewidencji kosztów uzależniony od daty zapłaty.
Kasowe rozliczenie PIT będzie dotyczyć wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami, pomiędzy przedsiębiorcami, tzw. B2B. Stosując kasowy PIT przychód powstaje w dacie uregulowania części lub całości zapłaty przez klienta, nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury (nawet jeśli przedsiębiorca nie otrzyma do tego czasu zapłaty od klienta).
JAK PRZEJŚĆ NA METODĘ KASOWĄ
Wybór PIT kasowego będzie wymagał złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia do 20 lutego danego roku.
Jeżeli podatnik będzie rozpoczynał działalność gospodarczą w trakcie roku, to oświadczenie o wyborze metody kasowej będzie musiał złożyć do:
■ 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej;
■ końca roku podatkowego, jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpi w grudniu.