Strona główna » Blog » WAKACJE SKŁADKOWE

WAKACJE SKŁADKOWE

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. Jest to zwolnienie ze składek ZUS (składek na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe a także Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Jeżeli wnioski złożysz w listopadzie i grudniu 2024 – oszczędzisz nawet do 3.200 zł.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która Cię obowiązuje. Składki za miesiąc, na który uzyskasz zwolnienie, zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Oznacza to, że będąc na „dużym ZUS” oszczędzisz około 1.600 zł.

Wakacje składkowe nie obejmują składki zdrowotnej ani składek za pracowników. Te przedsiębiorca będzie musiał uregulować według dotychczasowych zasad i terminów.

WARUNKI ZWOLNIENIA

Wakacje składkowe przewidziane są dla przedsiębiorców spełniających określone 4 warunki łączne.

WARUNEK 1 – LIMIT ZATRUDNIENIA

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miałeś zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (w tym przedsiębiorca). ZUS wyjaśnia, że do limitu nie wlicza się osób, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli m.in. tych, które: pobierają zasiłek macierzyński lub przebywają cały miesiąc na urlopie wychowawczym lub na urlopie bezpłatnym.

WARUNEK 2 – LIMIT PRZYCHODÓW

  • W ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnięto przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnięto roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,

WARUNEK 3 – SPRZEDAŻ NA RZECZ BYŁEGO PRACODAWCY

  • Jako osoba ubezpieczona w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywano pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywano w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej.

WARUNEK 4 – PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM

  • Jako osoba ubezpieczona podlegałeś/aś chociaż jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składasz wniosek.

KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Płatnik składa wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Zatem pierwszy wniosek może zostać złożony w listopadzie 2024 r. i pozwalał będzie na zwolnienie ze składek za grudzień 2024 r. Jeżeli kolejny wniosek przedsiębiorca złoży w grudniu 2024, zwolniony będzie ze składek ZUS za miesiąc styczeń 2025.

Wniosek złóż w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcesz być zwolniony z opłacenia składek. Domyślnie będzie wypełniony również okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku+1), a więc nie ma możliwości składania wniosków „na przyszłość”.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, złóż wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek możesz złożyć wyłącznie w formie elektronicznej z profilu płatnika na PUE/eZUS. Szczegółową instrukcję opublikował ZUS – klikając w obrazek poniżej, przejdziesz do instrukcji.

Informacje w sprawie wniosku otrzymasz na Twoje konto płatnika PUE/eZUS

DE MINIMIS

Zwolnienie z opłacenia składek stanowi pomoc de minimis. Kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat wynosi maksymalnie 300 tys. euro. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, musisz mieć niewykorzystany limit pomocy de minimis – co najmniej w wysokości sumy składek na ubezpieczenia społeczne, z których chcesz dostać zwolnienie.

Do wniosku załącz zaświadczenia o uzyskanej pomocy (skany) lub oświadczenie o jej wysokości lub braku. Pomocniczo skorzystaj ze strony https://sudop.uokik.gov.pl/. Jednakże pamiętaj – jeżeli skorzystałeś z jednorazowej amortyzacji dla małych podatników, otrzymanej pomocy de minimis może nie być na tej liście sudop. Pomoc należy w takiej sytuacji obliczyć samemu lub wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie stosowanego zaświadczenia.

WNIOSKI

Zwolnienie z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, przysługuje wyłącznie za jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku kalendarzowym . Przy tzw. „dużym ZUS” jest to spora oszczędność. Dodatkowym atutem tej formy jest fakt, że nie trzeba zawieszać swojej działalności gospodarczej i jest to okres składkowy w ZUS dla przedsiębiorcy. Okres wakacji składkowych nie wyklucza również ze świadczeń chorobowych.