CIT Estoński – co to jest?

CIT estoński – co to jest?

Ryczałt od dochodów spółek (potocznie – CIT estoński) to alternatywna forma opodatkowania dla podatników CIT.  Ma charakter dobrowolny.

Istotą ryczałtu od spółek jest opodatkowanie zysków spółki kapitałowej dopiero w momencie ich wypłaty. Zatem, jeżeli Spółka nie wypłaca dywidend, to co do zasady, nie ma obowiązku zapłaty podatku CIT. Należy jednak pamiętać, że w tej formie dystrybucją zysku jest nie tylko sama dywidenda, ale również dodatkowe kategorie podatkowe, m.in.: ukryte zyski czy wydatki nie związane z działalnością gospodarczą. Kategorie te również podlegają opodatkowaniu CIT estońskim.

Warunkiem przejścia na CIT estoński jest złożenie zawiadomienia ZAW-RD do końca 1. miesiąca roku podatkowego, w którym chcesz skorzystać z tego rozwiązania. Możesz skorzystać z tego rozwiązania również w trakcie roku podatkowego, spełniając dodatkowe warunki.

Opodatkowanie CIT estońskim obejmuje okres czterech lat podatkowych (z możliwością jego przedłużenia na kolejne takie same okresy).

Jaka jest stawka podatku CIT estońskiego?

Stawka estońskiego CIT wynosi 10% lub 20%. Niższa stawka ma zastosowanie, jeżeli spółka spełnia definicję małego podatnika (wartość przychodu w poprzednim roku nie przekroczyła 2.000.000 EUR brutto).

Stawka CIT jest wyższa niż w przypadku “tradycyjnego CIT” (odpowiednio 9% i 19%). Jednakże, w przepisach przewidziano możliwość odliczenia zapłaconego estońskiego CIT od podatku PIT należnego od dywidend. W rezultacie łączna, efektywna stawka podatku wyniesie 20% dla małych przedsiębiorstw i 25% dla pozostałych. Dla porównania przy standardowych zasadach opodatkowania, łączne efektywne opodatkowanie zysków wynosi odpowiednio ok. 26% i 34%.

Kto może skorzystać?

Podatnikami CIT ESTOŃSKIEGO mogą być spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe czy też spółki komandytowo-akcyjne, jeżeli spełnią formalne warunki przewidziane ustawą, dotyczące m.in.:

1)      statusu udziałowców – z CIT estońskiego mogą korzystać spółki, których udziałowcami/wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i osoby te nie posiadają praw majątkowych, związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej,

2)      posiadania udziałów – z CIT estońskiego mogą korzystać spółki, które nie posiadają udziałów w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym,

3)      zatrudniania pracowników – konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu zatrudnienia. Ustawodawca wymaga minimum 3 pracowników na podstawie umowy o pracę lub określonych wydatków na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej, przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym — przy czym w pierwszych latach korzystania z estońskiego CIT dostępne są pewne ulgi w tym zakresie. Osoby zatrudnione nie mogą być udziałowcami, akcjonariuszami czy wspólnikami podatnika,

4)      prowadzonej działalności operacyjnej — mniej niż 50% przychodów brutto z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, pochodzi z tzn. pasywnych dochodów spółki (np. sprzedaż wierzytelności, odsetki, poręczenia i gwarancje, prawa autorskie, instrumenty finansowe, określone transakcje z podmiotami powiązanymi),

5)      prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości,

6)      złożenia zawiadomienia w terminie.

Kto jest wyłączony z CIT estońskiego?

W ustawie o CIT wskazano także kilka sytuacji, kiedy korzystanie z estońskiego CIT nie jest możliwe w ogóle lub przez określony czas.

Nie skorzystasz z CIT estońskiego, jeżeli jesteś m.in.:

1)      przedsiębiorstwem finansowym (np. bank, instytucja kredytowa, firma inwestycyjna, SKOK) lub instytucją pożyczkową,

2)      podatnikiem postawionym w stan upadłości lub likwidacji,

3)      podatnikiem osiągającym dochody zwolnione na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Skorzystasz z CIT estońskiego, ale po upływie określonego czasu, w razie bycia podatnikiem uczestniczącym, w okresie do 24 miesięcy wstecz, w szeroko rozumianych transakcjach reorganizacyjnych (połączenie, podział, aport).

Co podlega opodatkowaniu?

Przedmiotem opodatkowania estońskim CIT jest, co do zasady, zysk przeznaczony na wypłatę dywidend wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem lub przeznaczony na pokrycie strat powstałych przed wyborem estońskiego CIT.

W rozumieniu ustawy pojawiają się jednak dodatkowe zdarzenia, powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Są nimi w szczególności “ukryte zyski” lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Ma to na celu opodatkowanie sytuacji, w których wspólnicy wypłacają zyski spółki w innej formie niż dywidenda – np. finansując ich prywatne wydatki lub wypłacając wynagrodzenie, odbiegające od warunków rynkowych.

Przez ukryte zyski, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. 

Za ukryte zyski lub wydatki nie związane z działalnością gospodarczą, podlegające opodatkowaniu, uznawane się w praktyce m.in.:

– pożyczki udzielone przez spółkę jej udziałowcom/wspólnikom lub podmiotom z nimi powiązanymi,

– odsetki wypłacone od pożyczek udzielonych przez podmiot powiązany,

– 50% wydatków od samochodów osobowych.

Podsumowanie

Wybór formy opodatkowania estońskim CIT wymaga bieżącej analizy rozliczeń między spółką, a udziałowcami.

Zalety cit estońskiego:

1.       Opodatkowanie CIT 0%, póki nie wypłacamy zysku – odroczenie momentu opodatkowania, do momentu jego konsumpcji.

2.       Efektywne stawki to 20% i 25% – niższe niż w CIT tradycyjnym.

3.       Uproszczenie rozliczeń podatkowych – wynik bilansowy jest jednocześnie wynikiem podatkowym. Brak stosowania niektórych przepisów podatkowych to również m.in. brak podatku minimalnego,  podatku od przychodów z budynków, pojęcia kosztów niepodatkowych czy ulgi za złe długi.

4.       Możliwość amortyzacji lokali/budynków mieszkalnych (prawo bilansowe nie wprowadziło takich zmian jak prawo podatkowe).

5.       Możliwość rozliczenia w kosztach samochodów osobowych o wartości powyżej 150.000 zł.

Wady cit estońskiego:

1.       Określona struktura firmy (wspólnicy/udziałowcy to wyłącznie osoby fizyczne,  brak możliwości pozyskania osoby prawnej jako inwestora).

2.       Utrzymanie określonego poziomu zatrudnienia.

3.       Ukryte zyski czy pozostałe kategorie opodatkowane cit estońskim – zwiększają efektywną stawkę podatkową (np. wydatki na samochody osobowe). Ich niejasne definicje mogą generować określone ryzyka podatkowe.

4.       Brak ulgi za złe długi.

5.       Ryzyko uznania transakcji z podmiotami powiązanymi za ukryte zyski.

Zastanawiasz się czy warto przejść na cit estoński? A może nie wiesz czy spełniasz warunki, uprawniające do tej formy opodatkowania Twojej spółki? Jeżeli interesujesz się tym tematem, skontaktuj się z nami. Oferujemy pełne wsparcie przy wdrożeniu cit estońskiego, doradztwa podatkowego, a nawet księgowości spółki.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny i nie stanowi porady podatkowej. Stan prawny jest aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami, zapraszamy do kontaktu.